Bulgaristan Vize Başvurularını Kabule Başladı

Oops...
Slider with alias none not found.

23.03.2020 tarihinde Bulgaristan Büyükelçiliğinden aldığımız bilgiyi, bugün yaptığımız başvurularla teyit ettikten sonra size iletmek istedik: Geçtiğimiz hafta vize başvurularını askıya alan Bulgaristan Büyükelçiliği 24.03.2020 tarihi itibariyle şoför vizesi başvurularını konsolosluk bölümünden kabule başladı.

Bildiğiniz üzere Bulgaristan Büyükelçiliği vize başvurularını VFS Global aracılığıyla alıyor. Ancak VFS Global’in kapalı olması nedeniyle konsolosluk bölümü vize başvurularını doğrudan kabul ediyor. Başvuru için şoför listesi ön şartı isedevam ediyor. 

Bulgaristan şoför vizesi başvuruları için liste uygulaması şu şekilde çalışıyor: Nakliye firmalarının şoför listeleri Ulaştırma Bakanlığı ve Türk Dış İşleri Bakanlığının onayından geçip Bulgaristan Büyükelçiliğine gönderiliyor. Bu prosedür, yani bakanlıklar arası yazışma ve söz konusu listelerin Bulgaristan makamlarına iletilmesi yaklaşık bir ilâ bir buçuk ay sürebiliyor.


Çalışmakta olduğumuz nakliye firmalarını şoför listelerinin gönderimi konusunda bilgilendirmiş, özellikle Balkanlara yük taşıyan firmalarımız için listelerin Büyükelçiliğe iletilmesini sağlamıştık. Halihazırda listesi bulunan firmalarımız için bugün itibariyle başvuru yapabiliyoruz. 

Yaşadığımız olağanüstü günlerde vize başvuru süreçlerinin nasıl bir seyir izleyeceğini bilmediğimiz için şoför listelerinizi tarafımıza ivedilikle göndermenizi ve her ne kadar uzun süren bir prosedür olsa da Bulgaristan’a vize başvurusu yapabilir hale gelmenizi tavsiye ediyoruz.

Eba Müşavirlik olarak vize başvuruları konusunda en doğru bilgileri sizlere iletmeye devam edeceğiz.