Schengen Şoför Vizeleri

Oops...
Slider with alias none not found.

Geçtiğimiz bir yıl içinde Schengen üyesi ülkeler, şoför vizesi başvuru kriterlerini önemli ölçüde değiştirdi. Bu değişiklikler, uluslararası nakliye firmalarının şoför vize başvurularını zorlaştırdı ve firmaları taşıma yaptıkları ülkeye vize başvurusunda bulunmaya yönlendirdi. Bazı ülkeler nakliye firmalarının taşımalarına ilişkin nitelikli evraklar isterken bazıları da taşınacak yükün sahibinden davetiye talep etmeye başladı. Balkan ülkeleri ise Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı tarafından onaylanarak kendilerine gönderilen şoför listelerini istemeye devam etti. Bu değişim sonucunda Avrupa ülkeleri taşıma belgesidavetiye ve onaylı şoför listesi olarak adlandırabileceğimiz üç ana kategoride evrak ister hale geldi.

Aşağıdaki listede taşıma yaptığınız ülkelerin şoför vizesi başvurularında hangi kategoride evrak istediğini görebilir, başvuru esnasında konsolosluklara ibrazı gereken evrakların detaylı listesini bizden talep edebilirsiniz.

Taşıma Belgesi Talep Eden Ülkeler

Almanya:  5 takım T1-CMR ve taşınacak yük CMR’si

Çekya:  T1 ya da T2 ve taşınacak yük CMR’si

Davetiye Talep Eden Ülkeler

İsveç:  Davetiye ve taşınacak yük CMR’si

Fransa:  Davetiye ve taşınacak yük CMR’si

Polonya:  Davetiye ve taşınacak yük CMR’si

Hollanda:  Davetiye ve taşınacak yük CMR’si

Macaristan : Davetiye ve taşınacak yük CMR’si

Slovenya:  Davetiye (noter onaylı) ve taşınacak yük CMR’si

Şoför Listesi Talep Eden Ülkeler

Bulgaristan:  T.C. Dış İşleri Bakanlığı’ından Onaylı şoför listesi ve taşınacak yük CMR’si (Dış İşleri liste onayı tarafımızca gerçekleştirilmektedir.)

Romanya:  Davetiye, T.C. Dış İşleri Bakanlığı’ından Onaylı şoför listesi ve taşınacak yük CMR’si (Dış İşleri liste onayı tarafımızca gerçekleştirilmektedir.)